Πανηγυρική νίκη της ομάδας μας & παραμόνη στην Α2 κατηγορία

volley

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο Σύλλογός μας με 3-0 σετ επί του Πανερυθραϊκού και εξασφάλισαμε την παραμονή μας στην κατηγορία μια αγωνιστική πριν το τέλος του πρωταθλήματος της Α2.

Πρόκειται για τη μεγαλύτερη και πιο σημαντική νίκη του Συλλόγου τη φετινή σεζόν για να παραμείνουμε στην κατηγορία.

Στο πρώτο σετ με δύο προσπάθειες του Σούρδι ο Πανελλήνιος έκανε το 3-1 και ξέφυγε με 5-2 και 6-3 με τον Μπάση. Ο Πανερυθραϊκός άρχισε να πιέζει και πλησίασε ξανά στο 11-9, αλλά πάλι με τον Σούρδι ο Πανελλήνιος ξέφυγε 13-9 για να πλησιάσει πάλι ο Πανερυθραϊκός στο 15-13 και να ισοφαρίσει τελικά στο 16-16 και να περάσει μπροστά με τον πολύ καλό Κωστόπουλο 16-18. Προβάδισμα που η ομάδα της Ερυθραίας κράτησε ως το 16-20. Από εδώ και έπειτα ο Πανελλήνιος έκανε τη μεγάλη επιστροφή και κατάφερε να γυρίσει το σετ με ένα σερί 8-1 και να πάρει το σετ εντυπωσιακά με το Σχίζα 25-22.

Στο δεύτερο σετ ο Πανελλήνιος ξεκίνησε με τον καλό ρυθμό του προηγούμενου σετ με την Ερυθραία να ισοφαρίζει στο 8-8 και να παίρνει προβάδισμα στη συνέχεια 9-14 αναγκάζοντας τον Λακασά σε τάιμ άουτ. Με Μπάση και Σούρδι ο Πανελλήνιος κατάφερε να ισοφαρίσει στο 16-16 για να περάσει πάλι μπροστά ο Πανερυθραϊκός από 17-18, 17-21 εδώ πάλι ο Πανελλήνιος έκανε την τρελή πορεία του προηγούμενου σετ και με ένα σερί 6-1 πέρασε μπροστά 23-22 με μπλοκ του Μπάση. Ο Πανερυθραϊκός ισοφάρισε στο 23-23 αλλά ο Πανελλήνιος με Αγγέλου και διπλό μπλοκ από Σούρδι/Μπάση πήρε το σετ 25-23.

Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες ξεκίνησαν κοντά με τον Πανερυθραϊκό να παίρνει προβάδισμα 6-9 με Αδαμόπουλο και Κωστόπουλο. Στη συνέχεια όμως ο Πανελλήνιος με καλή επίθεση και πίεση στο σερβίς γύρισε το σετ 12-10 και κράτησε προβάδισμα 2-3 πόντους για αρκετή ώρα. Ο Πανερυθραϊκός αντέδρασε ξανά και ισοφάρισε ξανά 19-19 μετά από λάθος επίθεση του Μπάση για να πάρει τάιμ άουτ ο Λακασάς. Στην επιστροφή ο Πανελλήνιος με πρωταγωνιστές τους Σούρδι και Μπάση για ακόμα μια φορά πέρασε πάλι μπροστά και πήρε τελικά το σετ 25-22.

Τα σετ: 25-22, 25-23, 25-22

Πανελλήνιος (Λακασάς): Χατζηθάνος, Μπουγάς, Σούρδι, Μπάσης, Αγγέλου, Σχίζας, Αντωνιάδης (λ),/Δημόπουλος, Παπαθεοδοσίου, Δημητούλης.

Πανερυθραϊκός (Χατζηπέρρος): Κατσαούνης, Μπιλλήρης, Παπασιδέρης Γ., Αδαμόπουλος, Κωστόπουλος, Παπασιδέρης Δ., Πολυμερόπουλος (λ),/ Σπανός, Λέπουρας, Γκόρτσανιουκ.